EFS - Projekt 2014
W dniu 12.12.2014 r. odbyło się spotkanie integracyjno-kulturalne służące podsumowaniu tegorocznej edycji projektu. W spotkaniu wzięli udział BO wraz z osobami z najbliższego otoczenia, kadra projektu oraz zaproszeni goście (Starosta, przedstawiciele PUP w Wieruszowwie oraz TPD om. w Wiruszowie WTZ)). Uczestnicy otrzymali z rąk Pani Elżbiety Ochockiej – Kierownika PCPR i Pana Andzreja Szymanka – Starosty certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie oraz podarunki świąteczne. Ponadto 3 uczestników projektu otrzymało wyróżnienia książkowe za sumienny udział
w realizowanych formach wsparcia. Podziękowania otrzymali również partnerzy projektu.
5.12.2014 r. zorganizowano w ramach projektu jednodniowy wyjazd do Kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie. W ramach wyjazdu uczestnicy mieli zapewniony pobyt w strefie basenowej i strefie saun, a także możliwość skorzystania z kręgielni w Kompleksie, transport, ubezpieczenie oraz wyżywienie. W wyjeździe wzięło udział 23 BO, 2 opiekunów oraz 2 osoby z zespołu projektowego.
W okresie listopad - grudzień zrealizowany jest kurs operatora żurawia przeładunkowego HDS. W kursie bierze udział 3 BO. Kurs obejmuje 35 godzin zajęć, w tym zajęcia teoretyczne i praktyczne. Celem kursu było zdobycie dodatkowych kwalifikacji pomocnych w wejściu na rynek pracy.
W listopadzie zrealizowano jednodniowe poradnictwo specjalistyczne prowadzone przez radcę prawnego z zakresu prawa rodzinnego dla 10 BO. Tematyka spotkania obejmowała takie zagadnienia jak: władza rodzicielska, obowiązek alimentacyjny, rozpad małżeństwa.
W okresie listopad - grudzień zrealizowano dla II grup 40 - sto godzinny kurs technik rękodzielniczych na średnim poziomie zaawansowania. W kursie wzięło udział 8 BO. Program obejmował: I grupa - technika de coupage, II grupa - origami. Celem kursu było nabycie umiejętności pracy w grupie, doskonalenie umiejętności manualnych oraz kreatywnego myślenia.
W okresie październik - listopad zrealizowano dla 3 BO kurs zabiegów kosmetycznych. Kurs obejmował 45 h zajęć, w tym zajęcia teoretyczne i parktyczne.uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania i organizacji salonu kosmetycznego, pielęgnacji i masażu twarzy, szyi i dekoltu wraz z wizażem podstawowym, pielęgnacji dłoni i stóp.
W okresie październik - listopad zorganizowano indywidualne dziesięciodniowe zajęcia rehabilitacyjne na terenie powiatu wieruszowskiego dla 15 BO. Zajęcia dobierano indywidualnie zgodnie z potrzebami BO.
W październiku zrealizowano jednodniowe poradnictwo specjalistyczne prowadzone przez radcę prawnego z zakresu prawa pracy dla 12 BO. Program spotkania obejmował takie zagadnienia jak: stosunek pracy, rodzaje umów o prace, obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy, itp.
We wrześniu zrealizowano dla II grup 40-sto godzinny kurs technik rękodzielniczych. W kursie wzięło udział 8 BO. Celem kursu było nabycie umiejętności pracy w grupie, doskonalenie umiejętności manualnych i kreatywnego myślenia.
Od sierpnia trwa realizacja vouchera na usługi kosmetyczne. 17 uczestniczek projektu może skorzystać z zabiegów w profesjonalnym salonie kosmetycznym, m. in. peeling kawitacyjny na twarz, parafina na dłonie i stopy, manicure japońskie. Realiacja voucherów trwa do października.
W sierpniu zrealizowano kurs operatora kierowcy wózka jezdniowego wraz z bezpieczną wymianą butli gazowej. W kursie wzięło udział 6 BO. Kurs obejmował łącznie 67 godzin, w tym zajęcia teoretyczne i praktyczne. Celem kursu było zdobycie przez uczestników dodatkowych kwalifikacji pomocnych w wejściu na rynek pracy.
Od sierpnia do listopada zorganizowano w ramach projektu "Integracja i aktywność" staż dla 2BO. Staże odbywają się na stanowiskach: sprzedawca oraz pracownik biurowy. Celem organizowanych stażów jest podniesienie prez BO kwalifikacji i zdobycia doświadczenia na danym stanowisku stażowym.
W sierpniu zrealizowano kurs komputerowy dla 7 BO. Kurs obejmował 60 godzin zajęć, w tym zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera, programu Word i Excel oraz Internetu.
W lipiecu realizowano w ramach projektu zajęcia z doradcą zawodowym. Zrealizowano grupowe poradnictwo, mające na celu zdobycie wiedzy z zakresu metod poszukiwania pracy i poruszania się po rynku pracy oraz możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W spotkaniu wzięło udział 5 BO i opiekun osoby niepełnosprawnej.
Zrealizowane również dwa dwudniowe warsztaty z doradcą zawodowym, których celem było poznanie własnych predyspozycji zawodowych i możliwości zatrudnienia jakie daje lokalny rynek pracy. Razem w warsztatach wzięło udział 24 uczestników projektu.
W lipcu zrealizowano trzydniowy wyjazdowy trening kompetencji rodzicielskich. Trening realizowany był w Kłodzku - Boguszynie. W wyjeździe wzięło udział 16 BO wraz z dziećmi. Trening obejmował 20 h godzin zajęć dla BO. W czasie zajęć dzieci znajdowały się pod opieką pedagogów. Celem treningu było rozwój kompetencji rodzicielskich uczestniczek projektu i zacieśnienie więzi między BO i ich dziećmi.
W czerwcu rozpoczął się kurs prawa jazdy kat. B. W kursie bierze udział 10 BO. Kurs obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. Realizacja kursu przewidziana jest do końca listopada.
Od czerwca realizowane są spotkania grupy wsparcia. W ramach projektu przewidziana jest realizacja 10-ciu spotkań prowadzonych przez psychologa. Planuje się, że spotkania będą realizowane do końca sierpnia.
W czerwcu pedagog przeprowadził pięciogodzinne grupowe poradnictwo specjalistyczne służące przywróceniu samodzielności życiowej. W poradnictwie uczestniczyło 7 BO oraz 2 opiekunów osób z niepełnosprawnością.
W czerwcu odbylo się grupowe poradnictwo specjalistyczne prowadzone przez pedagoga z zakresu profilaktyki uzależnień. W pięciogodzinnym poradnictwie uczestniczyło 9 BO.
W maju w ramach działań o charakterze środowiskowym zrealizowano dwudniową wycieczkę obejmującą trasę Toruń - Inowrocław. W wycieczce wzięło udział łącznie 21 osób. Uczestnicy wyjazdu mieli zapewniony transport, bilety wstępu, przewodników, nocleg, pełne wyżywienie, ubezpieczenie NNW. Wyjazd miała na celu integrację uczestników i rozwój kulturalny.
W dniu 15.05.2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach tegorocznej edycji projektu „Integracja i aktywność”- grupowe poradnictwo prowadzone przez psychologa i pedagoga. Spotkanie poprzedziło krótkie wystąpienie Kierownika PCPR i Koordynatora projektu. W poradnictwie wzięło udział 38 BO i 2 opiekunów osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Celem spotkania było zwiększenie kompetencji życiowych uczestników projektu, w szczególności kompetencji interpersonalnych i komunikacyjnych.
W okresie od kwietnia do października 13 BO oraz 6 opiekunów skorzysta z czternastodniowych turnusów rehabilitacyjnych, m. in. w Jarosławcu, Dziwnówku, Zakopanym. Turnusy rehabilitacyjne zostaną dofinansowane ze środków projektu
w części niedofinansowanej ze środków PFRON.
W okresie styczeń-kwiecień 2014 prowadzony jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie nabór do tegorocznej edycji projektu "Integracja i aktywność".
Celem projektu jest rozwój aktywnej integracji wśród klientów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie i pracy socjalnej w Centrum.
W ramach projektu planowane jest objęcie wsparciem 42 osób, w tym 22 osób z niepełnosprawnością, 4 usamodzielniających się wychowanków z rodzin zastępczych, 16 kobiet - klientów Puntu Interwencji Kryzysowej, z problemami w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i/lub dotyczących kryzysu rodziny.
Uczestnicy projektu, zostaną objęci instrumentami aktywnej integracji i działaniami o charakterze środowiskowym.
Osoba zainteresowana udziałem w projekcie musi spełniać następujące warunki:
* być osobą z niepełnosprawnością, usamodzielniającym się wychowankiem z rodziny zastępczej lub klientem Punktu Interwencji Kryzysowej z problemami w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i/lub dotyczących kryzysu rodziny,
* posiadać miejsce zamieszkania na terenie powiatu wieruszowskiego,
* być w wieku aktywności zawodowej, tj. w wieku 18-64 lata,
* korzystać ze świadczeń systemu pomocy społecznej,
* nie uczestniczyć w innym projekcie o tym samym charakterze współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
UCZESTNICTWO W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNE
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, spełniające ww. warunki prosimy o zgłaszanie się osobiście lub telefonicznie lub e-mailowo do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie, ul. Ludwika Waryńskiego 15, telefon: 62 78 31 995, e-mail: pcpr_wieruszow@interia.pl - osoby do kontaktu w sprawie projektu: Pani Karina Klaus i Pani Katarzyna Gasztych.
Inne artykuły
- 2021-01-05 10:29:26 ZMIANA ADRESU STRONY INTERNETOWEJ PCPR W WIERUSZOWIE ORAZ ADRESÓW E-MAIL
- 2020-12-31 08:20:20 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie w dniu 31 grudnia 2020 r. (czwartek) będzie czynne do godz. 14.00.
- 2020-12-04 13:22:54 Urząd nieczynny
- 2020-12-02 12:10:48 PFRON umożliwia przywrócenie terminu na złożenie wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
- 2020-11-03 12:37:10 PFRON kontynuuje wsparcie oferowane w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
- 2020-11-03 09:56:54 Zawieszenie bezpośredniej obsługi klienta w Punkcie Interwencji Kryzysowej
- 2020-10-28 10:58:00 Informacja o wynikach postępowania - korepetycje z języka angielskiego
- 2020-10-16 13:15:05 Zapytanie ofertowe - nabór uzupełniający (język angielski)
- 2020-10-16 11:07:32 Pomoc dla cudzoziemców spoza państw Unii Europejskiej - punkty informacyjno-doradcze
- 2020-10-05 11:40:33 Informacja o wynikach postępowania